Koronawirus – Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gorzowie Wlkp. informuje:

Dodano: 14 luty 2020 , Organizacyjne

Koronawirus – Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gorzowie Wlkp. informuje:

 

Informacje o nowym koronawirusie (stan na 27 stycznia br.)

1.      Co wiemy o wirusie?

Czas inkubacji – około 2-10 dni

Źródło zakażenia: najnowsza teoria mówi, że źródłem wirusa jest jakieś egzotyczne zwierzę z targu. Koronawirus 2019-nCoV należy do dobrze znanej rodziny wirusów. Kod genetyczny wirusa jest znany, w 75-80% procentach jest on podobny do SARS.

Zjadliwość wirusa ocenia się na 3 razy mniejszą od SARS i 10 razy mniejszą od MERS.

2.      Sytuacja epidemiologiczna

Wszystkie przypadki poza Chinami to przypadki zawleczone, dotyczą osób, które wróciły ostatnio z Chin (okolic Wuhan). Brak informacji o zgonach poza Chinami.

Poza Chinami nie odnotowano przypadków zakażeń człowiek-człowiek.

3.      Czego się spodziewać?

Kluczowe są najbliższe 4-5 tygodni. Z uwagi na podobieństwo kodu genetycznego nowego koronawirusa do SARS, spodziewamy się podobieństwa z sytuacji z SARS –  w kolejnych dniach pik zachorowań i potwierdzenie nowych zachorowań, a potem spadek.

Możliwe, że większość populacja może być zakażona, ale bez objawów klinicznych. Przełom stycznia i lutego to sezon grypowy, a  grypa może być mylona z koronawirusem.

4.      Leczenie

jest wyłącznie objawowe. Część naukowców wskazuje, że w przypadku nowego koronawirusa można zastosować niektóre znane  leki.

5.      Kto choruje?

Szacuje się, że w przypadku nowego koronawirusa śmiertelność wynosi 3-4%, a pojawiają się głosy, że może być jeszcze niższa, ponieważ część przypadków nie została jeszcze zdiagnozowania (nie rozwija ciężkich objawów choroby).

Analiza przypadków zachorowań pokazuje, że chorują osoby w średnim i starszym wieku, często schorowane lub z deficytami odporności. Zgony to osoby starsze lub schorowane. Niewiele informacji o zachowaniach wśród dzieci i młodzieży.

W Europie i Stanach przypadki koronawirusa to przypadki zawleczone z Chin, jeżeli ktoś tam nie był to nie ma powodu, aby mylić grypę/przeziębienie z korona wirusem.

6.      Kwarantanna miasta

Objęcie całego miasta (a nawet regionu) kwarantanną/Izolacja całego miasta to sytuacja bezprecedensowa: łącznie 35 milionów ludzi znajduje się w strefie objętej kwarantanną (Wuhan to 11 mln)

Nigdy nie robiono tego na taką skalę, wynika to ze specyfiki Chin, prawdopodobnie w innym społeczeństwie nie byłoby to możliwe.

 Zasady postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV

Całodobowe telefony dyżurne

Wykaz aktualnych telefonów alarmowych, całodobowych Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych w województwie lubuskim.

Pod podane poniżej numery telefonów prosimy dzwonić poza godzinami pracy Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu ludzi wywołanych złym stanem sanitarnym lub epidemiologicznym!!!

PSSE Drezdenko .......................... 696 058 234

PSSE Gorzów Wlkp...................... 604 175 591

PSSE Krosno Odrzańskie ............ 601 273 908

PSSE Międzyrzecz ....................... 600 460 628

PSSE Nowa Sól ........................... 504 192 937

PSSE Słubice ................................ 668 857 072

PSSE Sulęcin ................................ 515 291 136

PSSE Świebodzin ........................ 660 452 931

PSSE Zielona Góra ...................... 507 055 962

PSSE Żagań ................................. 509 609 856

PSSE Żary .................................... 696 076 892

Telefon alarmowy, całodobowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp.:...................................................... 605-584-739

 

Oddział Epidemiologii

Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej

w Gorzowie Wlkp.

rejestr lekarzy:

Rejestr lekarzy

Nasz biuletyn:

Doktor

Polub nas:

Facebook